Forum MUSICOLICIOUS Strona Główna
  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Galerie   Rejestracja   Profil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  Zaloguj 

Habakuk

Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum MUSICOLICIOUS Strona Główna -> reggae
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
szkapa666
psychodelic downDołączył: 01 Sty 2008
Posty: 151
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: z fotela

PostWysłany: Pią 13:32, 04 Sty 2008 Temat postu: Habakuk

Habakuk - pochodzący z Częstochowy, czołowy zespół polskiej sceny reggae. Jego nazwa pochodzi od imienia biblijnego proroka Habakuka.
Historia

Początki formacji sięgają 1989 r., gdy na wspólnym jamowaniu spotykały się grupy Engaddi z Częstochowy i Samuel z pobliskiego Będzina. Engaddi było kapelą stworzoną przez lidera Habakuka - Wojciecha "Brodę" Turbiarza, natomiast Samuel tworzyli Jacek i Mariusz Karolewscy.

W 1990 roku spotkania te zaowocowały powstaniem Habakuka. Początkowo nazwa zespołu brzmiała THC Habakuk. W pierwszym składzie znaleźli się: Wojciech Turbiarz (git., wok.), Jacek Karolewski (git., wok.), Mariusz Karolewski (bas), Irena Toborek (wok.), Paweł "Smerda" Derda (instr. klaw.). W tym czasie przez zespół przewinęło się bardzo wiele osób, głównie perkusistów (m. in. Dariusz Lieta i Grzegorz Kwiczoł).

W 1991 roku do zespołu dołączyła sekcja dęta: Wojciech Kowalski (sax.) i Piotr "Fi" Hutny (trąbka) oraz Artur Szumlas (dub master), który wkrótce stał się osobą w głównej mierze tworzącą specyficzny habakukowski klimat, pisząc teksty utworów, malując obrazy, robiąc koszulki, naklejki, okładki i plakaty. W tym składzie Habakuk zagrał m. in. na festiwalach: Reggae Nad Wartą (1992), Reggae Christmas (Piotrków Trybunalski, 1992), Reggae Messages (Warszawa, 1992) czy Africa Is Hungry (Toruń, 1992 i 1993) oraz jesienią 1993 r. na Arts & Culture w Berlinie.

Jesienią 1991 r. powstała kaseta demo Party, będąca autentycznym zapisem reggae'owej "balangi" w studenckim radiu Klika w Częstochowie.

W 1993 r. Habakuk zawiesił działalność koncertową poszukując nowego oblicza, zarówno personalnego jak i artystycznego, a Artur Szumlas i Wojciech Turbiarz pod szyldem Family Front zaczęli tworzyć imprezy Ragga Party, będące jednocześnie sound systemem i performancem. Równocześnie powstała nowa twarz Habakuka - teatr Rub Ritual i happeningi Dziecinada tu, czyli łyk swobody dla dobrej pogody oraz Ziemia jest święta - instalacja przestrzenna, ja i ja jedno tchnienie.

W 1994 r. zespół zaczął ponownie koncertować. Muzyka zyskała bardziej rockowe oblicze, jednak cały czas z rozpoznawalnym reggae'owym pulsem. W tym czasie w formacji grali: Wojciech Turbiarz (git., wok.), Paweł Derda (git.), Wojciech Cyndecki (bas), Dominik Ludwin (perk.), Andrzej "Harry" Łozowski (instr. perk.) i Artur Szumlas (sztuka ulotna, toasty).

W 1997 r. nastąpiły kolejne zmiany personalne - w lutym miejsce Dominika Ludwina zajął Jaromir Puszek. Doszedł również Piotr "Dziki" Chrząstek (instr. klaw., wok.) - założyciel i lider częstochowskiej formacji hip hopowej Sektor B, co zaowocowało wprowadzeniem rapu do muzyki Habakuka (festiwal Odjazdy w 1997 r.).

W listopadzie 1997 Pawła Derdę zastąpił na gitarze Michał Walczak. W międzyczasie Habakuk nagrał w zaprzyjaźnionym częstochowskim studiu Radioaktywni materiał noszący tytuł Rub Ritual. W nagraniach uczestniczyła grająca na flecie poprzecznym Ewa Kołecka, współpracująca również z Pidżamą Porno i THC-X. Później kilka utworów z tej sesji znalazło się na albumie grupy Rub Pulse (Serce, Jedność). W tym czasie zespół wiele koncertował, a jego członkowie byli współorganizatorami takich imprez jak: Reggae Meeting (1997 i 1998), Rym Częstochowski - Hip Hop Festiwal (1998) oraz Marleyki (1998).

Rok 1998 przyniósł kolejne zmiany składu. Wówczas zespół tworzyli: Wojciech Turbiarz (git. wok.), Wojciech Cyndecki (bas), Jaromir Puszek (perk.), Krzysztof "Kiczu" Niedźwiedzki (git., wok.), Jacek Otręba (instr. klaw.) i Artur Szumlas (sztuka ulotna).

W tym składzie, w styczniu 1999 r., Habakuk dokonał nagrań w katowickim Cyber Studio. W sesji brali również udział Ewa Kołecka (flet) i Michał Walczak (git.). Owocem nagrań było 12 utworów utrzymanych w klimacie rootsowo-rockowym. Materiał nosił tytuł Mniam! Mniam! REGE i ukazał się w marcu 1999 r., nakładem bytomskiej wytwórni W Moich Oczach. Płyta spotkała się ze znakomitymi recenzjami w największych opiniotwórczych magazynach muzycznych.

Latem 1999 r. zespół występował jako support przed gwiazdami światowego reggae, Mad Professorem i Macka B. Koncerty odbyły się w Chorzowie i Warszawie.

Po koncertach, zaangażowany w wiele innych projektów Jacek Otręca opuścił zespół. Zastąpił go Daniel Pomorski, grający również na trąbce. Dołączył także Mikołaj Kopeć, który odpowiadał za brzmienie zespołu na żywo (live-mix). W tym samym roku występ Habakuka na żywo mogła zobaczyć cała Polska - festiwal Tam Gdzie Biją Źródła na Równicy w Ustroniu był transmitowany przez drugi program TVP. Habakuk grał tam obok m. in. Zion Train i Juniora Delgado.

W 2000 r. zespół uczcił jubileusz 10-lecie istnienia wydawnictwem Rub Pulse. Zawierało ono nagrania z lat 1996-2000, ale krążek był mocno wzbogacony brzmieniem elektronicznym. Grupa została też doceniona przez Gazetę Wyborczą, która w podsumowaniu roku 2000 wymieniła Habakuka jako jedną z większych nadziei polskiej muzyki. W sierpniu do zespołu doszedł klawiszowiec Marek Makles, zastępując Daniela Pomorskiego. W tym jubileuszowym roku najważniejszymi koncertami Habakuka były: Marleyki w Łodzi (obok zespołów Daab, Bakszysz, Maleo Reggae Rockers i innych), koncert na Regałowisku w Bielawie. Poza tym zespół zagrał kilkadziesiąt mniejszych koncertów.

W 2001 r. wspólne występy z Habakukiem rozpoczęła znana postać polskiego reggae, Monika Biczysko z grup Bakshish i Credon. Zespół wystąpił m. in. na festiwalu Afryka w Toruniu, na Punkowej Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy w Krakowie oraz w charakterze gwiazdy na finałowym koncercie festiwalu Wiosna Reggae - Marleyki 2001 we Wrocławiu. Wielkim przeżyciem był występ dla 250 tys. ludzi na Przystanku Woodstock w Żarach.

Jesienią 2001 r. grupa rozstała się z Mikołajem Kopciem, który poświęcił się swej działalności, a odpowiedzialność za brzmienie zespół oddał w ręce Adama Celińskiego. Wyrazem uznania dla grupy był występ podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2002 na żywo w studiu telewizyjnym przy ul. Woronicza w Warszawie.

Pod koniec 2002 r. Habakuk wydał trzecią, bardzo przebojową płytę Muzyka Słowo Liczba Kolor, na której utrzymany był muzyczny kierunek obrany na poprzednich krążkach. Gościnnie w nagraniach wzięli udział Antoni Gralak oraz Mateusz Pospieszalski i Anna Patynek na instrumentach perkusyjnych, a także wielu innych zaprzyjaźnionych muzyków. W prasie ukazały się pochlebne recenzje, w różnych stacjach telewizyjnych prezentowany był teledysk do utworu Wrażenia.

Pod koniec 2003 r. zespół przejechał niemal całą Polskę w ramach trasy Rege Tonite. 37 koncertów zgromadziło prawie 8-tysięczną publiczność.

Wiosną 2004 r. grupa wspólnie z płockim Farben Lehre oraz pabianickim Proletaryatem odbyła cieszącą się dużą frekwencją trasę Punky Reggae Party.

Muzycy Habakuka występowali też z Muńkiem Staszczykiem (T.Love jako projekt Rege Inna Polish Stylee).

Pod koniec 2005 r. Habakuk powrócił winylowym wydawnictwem Hub-a-dub, na którym znalazły się nagrania zespołu w remiksach Wszystkich Wschodów Słońca, Kadubry, Activatora i Adama Celińskiego.

Grudzień 2005 przyniósł najnowszy album grupy zatytułowany 4 Life, poprzedzony singlem Życia Rytm. Wśród zaproszonych gości na płycie pojawili się m. in.: Muniek Staszczyk, Pablopavo, Reggaenerator (oboje Vavamuffin), BobOne, DaBass (oboje Rub Pulse Sound System), Janusz "Yanina" Iwański i inni. Teksty do kilku piosenek napisał Sławomir Gołaszewski.

8 stycznia 2006 Habakuk zagrał koncert w Studiu Programu 3 Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.

3 sierpnia 2007 zespół po raz drugi w karierze wystąpił podczas Przystanku Woodstock, tym razem w Kostrzynie nad Odrą. Występ, podczas którego usłyszeć można było zarówno stare kawałki jak i piosenki pochodzące z najnowszej płyty, spotkał się z ciepłym przyjęciem licznie zgromadzonej publiczności. W tym samym roku Habakuk wystąpił również m.in. w Mysłowicach podczas festiwalu Off festival oraz na festiwalu w Glastonbury.

Obecny skład zespołu

* Wojciech "Broda" Turbiarz (git. wok.)
* Wojciech Cyndecki (bas)
* Krzysztof "Kiczu" Niedźwiecki (git. wok.)
* Jaromir Puszek (perk.)
* Marek Makles (instr. klaw.)
* Adam "Roccko" Celiński (akustyk)

Rege Inna Polish Stylee

Rege Inna Polish Stylee to projekt powołany do życia w 1999 r. przez członków zespołu Habakuk i Muńka Staszczyka (wokalistę zespołu T.Love).

Pierwszy wspólny występ miał miejsce 6 września 2001 r. w Częstochowie.

Repertuar koncertowy to przede wszystkim covery takich wykonawców jak: Izrael, Brygada Kryzys, The Police, The Clash, Bob Marley, Offspring, Marek Grechuta, a także kompozycje Habakuka.

Na scenie obok Muńka i Habakuka czasem pojawiali się zapraszani goście, np. Andrzej Zeńczewski (Daab), Grzegorz Nowicki (The Naturals).

Lista polskich coverów grywanych na koncertach przez RIPS:

* Deadlock Ambicja
* Brygada Kryzys Armagedon
* Brygada Kryzys To co czujesz
* Brygada Kryzys Babilon upadł
* Brygada Kryzys Ganja
* Bakszysz Samotność
* Marek Grechuta Dni, których nie znamy
* Dżem Naiwne pytania
* Izrael Leave Me Alone
* Izrael Wojna w Babilonie
* Izrael Biada biada
* Izrael Children on the Road
* Izrael Nikt
* Izrael Wolny naród
* Izrael Jump Out
* Kultura Żyję w tym mieście
* T.Love I Love You
* Tomek Lipiński Fale łaski
* Tilt Runął już ostatni mur
* Voo Voo Nim stanie się tak
* Rebels Tradycja Babilonu
* Immanuel Cywilizacja
* Immanuel Jedno prawo
* Immanuel Kocham cię tak samo

Dyskografia


* Party (demo, 1991)
* Kambekturuts (demo, 1994)
* Ragga Party (demo, 1994)
* Urban Jungle Music (demo, 1994)
* Rub Ritual (demo, 1998)
* Mniam! Mniam! REGE (W Moich Oczach, 1999)
* Rub Pulse (W Moich Oczach, 2000)
* VA - Reklama to kurwa (Arlekin, 2000)
* Muzyka Słowo Liczba Kolor (Gigant Records, 2002)
* Mniam! Mniam! REGE (reedycja, Gigant Records, 2003)
* VA - Arle Zine (2004)
* Rozczochrany Łeb (EP, Gigant Records 2004)
* Hub-a-dub (winyl LP, Gigant Records, 2005)
* Życia Rytm (SP, Gigant Records, 2005)
* Dobry Riddim (Singiel, 2005)
* 4 Life (Gigant Records, 2005)
* VA - Far Away From Jamaica (W Moich Oczach, 2006)
* VA - Od Czapy Zestaw 2 (Polskie Radio, 2006)
* "Hub -A - Dub...cd" (CD Gigant Records 2006)
* A Ty Siej (marzec 2007, piosenki Jacka Kaczmarskiego w wersji reggae)

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
watashi666.
rock ya bodyDołączył: 29 Gru 2007
Posty: 224
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z dworca zoo

PostWysłany: Pią 18:56, 04 Sty 2008 Temat postu:

podchodzi mi album Mniam! Mniam! REGE, ale nie miałam styczności z wszystkimi płytkami.
mam do nich żal, za zj*banie utworków Kaczmarskiego..
ogólnie to nie są za dobrzy.

Aś! Nie klnij. Albo cenzuruj. Nie chcę ci wlepiać ostrzeżeń.
Dark


Cenzurujmy, tyczy się to też do modek - jeżeli widzimy, że user klnie, cenzurę dajmy, ni? /. pi


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Nathie.
fallen starz radioDołączył: 29 Gru 2007
Posty: 60
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:29, 04 Sty 2008 Temat postu:

pamiętam jak jakiś rok temu miałam na nich fazę, trwało to jakiś czas po czym zamarło. co nie zmienia faktu, że wielbie takie pieśni jak, np. "zostanę politykiem", "rasta trans" czy "rozczochrany łeb".

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Fucktyczna
rock ya bodyDołączył: 30 Gru 2007
Posty: 239
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ze swojego pokoju

PostWysłany: Sob 11:13, 05 Sty 2008 Temat postu:

Znam jedną piosenkę ['Kiedy Ciebie nie ma'] i jest naprawdę spoko. Tylko czekać,aż ściągnę coś więcej : ))

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum MUSICOLICIOUS Strona Główna -> reggae Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB Š 2001, 2005 phpBB Group
Theme bLock created by JR9 for stylerbb.net
Regulamin